Scent-Linq-11-e1396549147921

10 įdomių faktų apie kvapus

Su kvapais susiduriame kiekvieną dieną. Niekas kitas nežino geriau už mus, kurie kvapai mums yra malonūs, o kurie atstumiantys. Bet ar tikrai jau viską žinote apie šį pojūtį? Pateikiame 10 įdomių faktų apie kvapus ir uoslę.

1. Yra ištirta, kad vyrams labiausiai patinka „pusryčių“ kvapas, o moterims – kątik gimusio kūdikio kvapas.
2. Uoslė yra pirmiausiai susiformuojantis pojūtis, kuris pradeda funkcionuoti dar mums negimus.
3. Žmonės turi 6 milijonus receptorių identifikuojančius kvapus. Tačiau tai niekis palyginti su gyvūnais – triušiai turi 100 milijonų, o šunys 220 milijonų kvapų receptorių.
4. Gyvūnai kaip ir žmonės turi savo mėgstamus kvapus pvz. katės mėgsta valerijono kvapą, liūtai – mėtų, o kupranugariai dievina tabako aromatą.
5. Anglijoje įsikuręs „Jorvik vikingų centras“ , kuriame suteikiama galimybė užuosti kaip galimai kvepėjo laikmetis, kuomet gyvavo vikingai.
6. Kai žmogus miega, jo kvapų receptoriai „užmiega kartu“, todėl ryte paruoštos kavos aromatą jis gali užuosti tik prabudęs.
7. Nuo uoslės priklauso 75 – 95% skonio pojūčio. Praradus uoslę tampa beveik neįmanoma atskirti bulvės skonį nuo svogūno.
8. Kakosmija yra blogas kvapo jutimas, sutrikus jutimų analizatorių funkcijoms. Žmonėms, sergantiems šia liga net šviežiai skintų gėlių puokštė kvepia atstumiančiai.
9. Kiekvienas žmogus turi ne tik unikalius piršto antspaudus, bet ir kūno kvapą. Nėra dviejų žmonių kvepiančių vienodai.
10. Astronautai kosmose netenka uoslės pojūčio. Taip yra todėl, kad dėl gravitacijos nebuvimo sinusai užsipildo skysčiu, panašiai kaip ir peršalus.